آرشيو

شعر

داستان

پژوهش

طنز

مصاحبه

نمايشگاه

 موسيقی

   

گزارش برنامهً جنگ ماه جولای 2004 کانون اندیشه

شانزدهمین جنگ ماه کانون اندیشه عصر جمعه 23 ژوئيه با بخش دوم سخنرانی آقای دکتر پرویز منصوری پیرامون  "موسیقی ایرانی، یکی از نافهمیده ترین هنرها"  آغاز شد. ( بخش اول سخنرانی ایشان درسال گذشته انجام شده بود). سخنرانی استاد بصورت پرسش و پاسخ برگزار شد تا دوستان بتوانند هر چه بيشتر با نظريه های ايشان در زمینه موسیقی ایرانی آشنا شوند. و اينجا متن کامل اين سخنرانی. پس از ختم سخنرانی شرکت کنندگان در جلسه به احترام ايشان بپا خاستند و به ابراز احساسات پرداختند و خانم لیدا زینال پور از سوی کانون اندیشه دسته گلی را به آقای دکتر منصوری تقدیم کرد.   

درواقع کانون اندیشه بپاس 50 سال فعالیت های آگاهانه  فرهنگی ـ اجتماعی ایشان این شب را به شب تجلیل و قدردانی از استاد تبدیل کرد.

از آنجایی که آقای دکتر پرویز منصوری با کانون اندیشه همکاری نزدیک دارند،  کانون بپاس قدردانی هرچه بیشتر خود ازاستاد، ایشان را به عنوان اولین عضو افتخاری کانون اندیشه برگزید که با موافقت استاد نیزروبروگرديد.

درادامهً اين مراسم خانم ثریا صالح شعری را به صورت فی البداهه درباره آقای دکتر منصوری سرودند که مورد تشویق دوستان قرار رفت.

بخش بعدی جنگ ماه با توضیح استادانه آقای دکتر عليرضا آثار درباره  5  دستگاه موسیقی ایرانی و متعلقات، آوازها و گوشه های آن  ادامه یافت.

مختصری از زندگينامهً آقای دکتر منصوری

پرویز منصوری  متولد 1303  می باشد . او دوره  تحصیلات  ابتدایی و متوسطه  خود را همراه با آموزش ویولن  به پایان رساند وپس از اخذ دیپلم طبیعی وارد سال چهارم هنرستان عالی موسیقی شد و نزد روبیک گریگوریان و حشمت سنجری به  فراگیری ویولن پرداخت. ولی در همان سال تغییر رشته داد و رشته آهنگسازی را نزد حسین ناصحی آغاز کرد و بعد از پایان دوره عالی هنرستان به اتریش رفت و در آکادمی موسیقی و هنرهای تجسمی در رشته  آهنگسازی  فارغ التحصیل شد . و سپس  دررشته ســازهای کوبی (ضربی) به تکمیل معلومات خود پرداخت  وسپس در سال 1960میلادی (1348شمسی) به ایران بازگشت و  در هنرستان عالی موسیقی،  هنرستان عالی موسیقی ملی، دانشگاه تهران و هنرستان آواز تالار رودکی به تدریس موسیقی  پرداخت.  او 4 سال بعد از انقلاب مجددا به کشور اتریش بازگشت.

پرویز منصوری بیشتر اوقات خودرا به نوشتن کتابهای درسی موسیقی اختصاص داده است . اولین کتاب اوبنام "تئوری بنیادی موسیقی" می باشد که به اخذ جایزه بهترین کتاب تئوری موسیقی نائل آمد. او حدود 11 کتاب درسی و غیر درسی  و تعدادی مقاله  در زمینه موسیقی  نوشته است.

23 جولای 2004

معرفی کتاب «تئوری بنیادی موسیقی»  کتاب برگزیده سال 1371

نویسنده پرویز منصوری

چاپ دهم ـ نشر کارنامه  

دوست من، تئوری خاکستری است، اما درخت جاودان زندگی سبز است.  

گوته، فاوست

درست است که روند پویایی و دگرگونی زندگی  وعمل در هیچ حد وحصری  نمی گنجد  واز هیچ اصل و حکم از پیش ساخته ای پیروی نمی کند، لذا محک درستی هر اصل و حکمی خود زندگی است، ولی روند رشد درخت سرسبز زندگی از دانش و بینش تئوری بی نیاز نیست.

تئوری چکیده تجربه و عمل است، معرفت برانبوه جنبه های گوناگون واقعیت است، نتیجه بررسی نظام درونی پدیده ها، و رهیافت به قانونمندی آن هاست؛ پس به کاربردن تئوری درواقع چیزی جز سود جستن از زندگی وعمل گذشته نیست. گاهی به نظر می رسد که تئوری وعمل در تعارض با یکدیگر قرار دارند، ولی خود این تعارض نیز بخشی از روند زندگی است؛ این دو یکدیگر را تکمیل می کنند، چنان که نادیده گرفتن یا دست کم گرفتن یکی از آن ها ـ  چه در علم و چه در هنر ـ  در نهایت برای سرسبزی و باروری درخت زندگی زبانبار است.

رابطه دو مقوله تئوری و عمل در موسیقی نیز همان اهمیتی را دارد که مثلا در فیزیک یا مکانیک می بینیم. نوازنده ای که « به شیوه سنتی»، یعنی بدون آگاهی از تئوری موسیقی، به نواختن ساز می پردازد مانند تعمیرکاری است که کورکورانه و بدون آشنایی باعلم مکانیک و محاسبات ریاضی و روابط اجزای ساختمان یک اتومبیل می کوشد آن را تعمیر کند و دراین کار دستمایه اوچیزی جز مشاهدات و آموخته های فردی نیست. البته کسب مهارت های فردی از راه آزمایش و خطا و ممارست  و پشتکار تاحدی میسر است؛ اما آنچه موجب سرعت و عمق یادگیری می شود بهره گیری از تئوری است. آموزش تئوری اگر مقدمه و ملازم عمل باشد  گذشته از صرفه جویی در زمان یادگیری، اشراف بر همه جوانب موضوع کار و روشن بینی درعمل را هم در پی دارد. به عبارت دیگر تئوری روند آموختن عمل را آسان تر و کوتاه تر می سازد، و البته در پرتو عمل تئوری نیز دیگر آن قدر دشوار وتاریک به نظر نمی آید.

کتاب  حاضردر واقع ابزاری است برای آموزش مبانی تئوری بنیادی موسیقی، با توجه به آنچه درباره اهمیت تئوری گفته شد نوشته شده است، و به این امید که هنرجویان و دوستداران موسیقی را با مبانی دانش امروزی موسیقی آشنا کند و درنهایت سهمی در اعتلای موسیقی ما داشته باشد.

بنای نگرش این کتاب براین پایه نهاده شده است که همه، از استاد موسیقی گرفته تا خواننده ای که کمترین دانشی از موسیقی ندارد، بتوانند از آن بهره مند شوند، ولی البته شرط خواننده نا آشنا  این است که گذشته از هوش متوسط علاقه موشکافانه ای هم به فرا گرفتن پیچیدگی های تئوری موسیقی همراه با پشتکار فراوان داشته باشد. از سوی دیگر، نویسنده،  خواننده ای راهم در نظر داشته است  که فراگیری موسیقی را تا مراحل عالی تر، و حتی مرحله استادی، پیموده  ولی در میان راه گسستگی هایی برایش پیش آمده و درک برخی نکته ها یا پیوند دادن برخی مطالب را کم یا بیش مهمل گذاشته و به دست فراموشی سپرده است.

از این گذشته، نویسنده کوشیده است تا آنجا که میسر است خواننده این کتاب را از مراجعه به استاد بی نیاز سازد. به عبارت دیگر این کتاب نوعی خودآموز است... .

 

همان طور که یک معمار یا بنا برای ساختن خانه از آجر، سنگ، آهن، چوب و غیره استفاده می کند؛ هم چنان که یک شاعر درساختن شعر خویش واژه ها را به کار می گیرد؛ همان گونه که یک مجسمه ساز از گچ، برنز، گل، چوب و جز این ها استفاده می کند؛ آهنگساز نیز در ساختن موسیقی  صداها و عوامل صوتی را به کار می بندد.

< برگشت >

صفحهً اصلی    |    در بارهً کانون    |    اساسنامهً کانون    |    برنامه های کانون    |    آدرسهای مفيد

Links     |     Programme     |     Statut     |     Über uns     |     Home

تماس با کانون :      kanun@andischeh.com