مه 04

رمان تاریخی رود پرخروش* اثر ارزشمند و آموزنده استاد ابراهیم دارابی، آموزگار دانشور، فرهیخته و فروتن میهن ما، در چهار جلد و نزدیک به 1800 صفحه، تاریخ مبارزات شکوهمند مردمان سرزمین سپیدموی ماست. این تاریخ از تقریباً سال 1296 شروع می‌شود و تا سال 1357ادامه می‌یابد. رمان در این سیر تقریبا 60 ساله تحولات مهمی را از نظر می‌گذراند: از رویدادهای دوران انقلاب مشروطیت، مهاجرت ایرانیان زحمتکش به منطقه قفقاز و به‌ویژه باکو، تشکیل فرقه عدالت، جنبش جنگل، مبارزات حزب کمونیست ایران، جنبش ملی و فرقه دمکرات آذربایجان، جنبش ملی شدن نفت و فعالیت‌های حزب توده ایران و جبهه ملی ایران به رهبری دکتر محمد مصدق، تا تحولات دهه 1340، مبارزه علیه کاپیتولاسیون، برآمدن جنبش‌های چریکی، به‌ویژه سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران و سرانجام انقلاب ضداستبدادی، ضدامپریالیستی و خلقی 1357. ادامه مطلب …»

اکتبر 23

کتاب «خاطرات حیدرخان عمواوغلی»به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) «خاطرات حیدرخان عمواوغلی» یکی از کتاب‌های پرفروش نشر نامک است. بخش‌هایی با عنوان خاطرات برای نخستین‌بار به کتاب اضافه شده که این بخش تازه خاطرات اسنادی به قلم علی‌اکبر داور است و با افزودن این بخش قسمت مهم و مهجور مانده مبارزات حیدرخان و دیگر آزادیخواهان آذربایجان را در وقایع مشروطه روشن می‌کند. محمد صدری، مدیرمسوول انتشارات نامک، با اشاره به پرفروش‌ترین کتاب این انتشارات به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: «خاطرات حیدرخان عمواوغلی» تالیف ناصرالدین حسن زاده و «خاطرات ملک‌منصورخان قشقایی» به کوشش کاوه بیات و منصور نصیری پروفروش‌ترین کتاب‌ها در حوزه تاریخ به شمار می‌آیند. ادامه مطلب …»

مارس 13

بهار و عید نوروز این کتاب حاوی گزارش ها و نامه های یک زبان شناس آلمانی است، که در صد و ده سال پیش مسافرت هایی را به ایران و مناطق کردنشین عثمانی داشته و مدت پنج سال مشغول پژوهش بوده است. علاوه بر گزارش های سفر، صد عکس از جلوه های گوناگون طبیعت و آثارباستانی و مردم و اقوام مختلف در این کتاب به چاپ رسیده است.
Persische und kurdische Reiseberichte
Die Briefe des Berliner Orientalisten Oskar Mann während seiner beiden Expeditionen in den Vorderen Orient 1901–1907  (Mit 100 Abbildungen)
Der deutsche Orientalist und Philologe Oskar Mann (1867–1917) unternahm um 1900 zwei Forschungsreisen in den vorderasiatischen Raum, um die persischen und kurdischen Sprachen und deren Mundarten und Dialekte systematisch aufzuzeichnen und zu erforschen. ادامه مطلب …»

مه 06

رکن الدین خسرویرکن الدین خسروی یکی از نامدار ترین کارگردانان تئاتر معاصر ایران است که از سال ۴۰ تا کنون آثار بی شماری را به صحنه برده و شاگردان بسیاری را تربیت کرده است. وی اکنون در لندن به سر می برد و در این کشور نیز به اجرای نمایش می پردازد. کتاب کوچک رکن الدین خسروی به بررسی آثار اجرا شده این کارگردان بزرگ می پردازد. و بازخورد و نقد و نظرات اجراهایش را مرور می کند. ادامه مطلب …»

اکتبر 29

Ziel der vorliegenden Arbeit ist es die Beziehungen zwischen Österreich und dem
Iran seit 1979 bis 2008 darzustellen, wobei diese allgemeine Formulierung des
Themas viele Verästelungen in die Bereiche Wirtschaft, Politik, Kultur, Innen- und
Außenpolitik, die mitunter Träger für gewisse interagierende Beziehungen sind,
erlauben und fordern.  weiter lesen