اردوغان: خدا را شاكرم چنين سرمايه‌اي به چنگ آورديم
18 ميليارد و 500 ميليون دلار سرمايه ايرانيان، 10 ماه پيش از مرز بازرگان خارج شد و در حوادث پس از 22 خرداد به فراموشي سپرده شد. در حالي كه رسانه‌هاي ترك بيش از خبرنگاران ايراني به كنكاش پيرامون سرنوشت كانتينر 5/18 ميليارد دلاري پرداخته‌اند  اما هنوز پرسش‌هايي چون، اين سرمايه هنگفت از چه راهي به دست آمده بود؟ به چه دليل از طريق مرز زميني حمل شد؟ چرا به خاك تركيه منتقل شد؟ و چرا در گمرك دو كشور به ثبت نرسيد؟ بي پاسخ مانده است. مقامات دو كشور همسايه اما در اين مدت وجود چنين كانتينري را تكذيب كرده‌اند. پس اسماعيل صفاريان‌نسب كيست؟ كسي كه تصوير گذرنامه‌اش را تلويزيون D تركيه به نمايش گذاشت؟
بازرگان گمنام يا صاحب ثروت ملي
20 تن شمس طلا به ارزش 11 ميليارد دلار به همراه 7 ميليارد و 500 ميليون دلار وجه نقد، در يك در كانتينر روز 15 مهر سال گذشته برابر با 7 اكتبر 2008 ميلادي خاك ايران را از طريق مرز بازرگان ترك كرد. اسماعيل صفاريان نسب مدعي است كه اين محموله به وي تعلق دارد. كانتينري كه ورودش به تركيه سبب شد تا رجب طيب اردوغان نخست‌وزير اسلام‌گراي اين كشور در يكي از كنگره‌هاي حزب عدالت و توسعه «خداوند» را شاكر شود كه در شرايط بحران جهاني اقتصاد، چنين سرمايه‌اي در دامان كشورش نشسته است. اردوغان گفت خدا را شاكرم كه در شرايط بحران جهاني چنين حجم سرمايه‌اي به دست آورديم. صفاريان نسب كه كانتينر را در اسارت ترك‌ها مي‌بيند و با انكار عالي‌ترين مقامات اين كشور بر سر وجود آن رو به روست با ياري وكيل ترك خود «شنول اوزن» در تلاش آزادسازي اين سرمايه هنگفت است.
وكيل اين بازرگان گمنام به رسانه‌هاي ترك گفته است سندي دارد كه اثبات مي‌كند اين كانتينر در گمرك آنكارا به ثبت رسيده، حال آنكه نه‌تنها گمرك آنكارا بلكه گمرك جمهوري اسلامي نيز خروج چنين كانتينري را از مرز تكذيب مي‌كند.
وكيل ترك اما به روزنامه‌هاي تركيه گفته است كه شمش‌ها و دلار‌ها در انباري متعلق به بازرسي گمرك اين كشور و در نزديكي فرودگاه آنكارا ضبط شده است. خبرها حاكي است كه صفاريان نسب اكنون در ايران است. اين در حالي است كه افكار عمومي نسبت به وجود چنين شخصي خوش‌بين نيست. تلويزيون خصوصي D تركيه اما گذرنامه چنين فردي را در برابر دوربين خود گرفته است.
سياست چمدان، كانتينر را بلعيد
در پي بروز بحران جهاني اقتصاد و در معرض آسيب قرار گرفتن كشورهاي ضعيف‌تر اقتصادي چون تركيه، اين كشور تصميم به اخذ سياست درهاي باز اقتصادي گرفت. با تغيير قوانين گمركي و برداشتن موانع ورود و خروج سرمايه به تركيه، اعلام شد كه هر ميزان سرمايه، به هر شكل و به هر شيوه و از هر كشور مجاز است كه به دور از هر ممانعتي به اين كشور وارد شود. اتخاذ اين سياست اقتصادي از سوي ترك‌ها سياست چمدان نام گرفت. كانتينر 5/18 ميليارد دلاري پس از اعلام اين سياست اقتصادي بود كه خاك ايران را به مقصد قونيه و سپس آنكارا ترك گفت. كانتينري كه تنها وجوه نقد آن معادل 20 درصد درآمد سالانه ارزي حاصل از فروش نفت خام ايران است.
روزنامه‌هاي حريت و مليت در كشور همسايه ايران بسيار كوشيده‌اند تا پرده از راز فقدان اين كانتينر بردارند اما تا كنون بيش از آنچه در اين گزارش آمده، خبري در دست نيست. تكذيب بانك مركزي، گمرك و وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي در اين باره بيش از پيش به ابهام‌هاي موجود دامن زده است.
شادماني سال گذشته دبيركل حزب عدالت و توسعه از ورود اين سفير مقاومت اقتصادي اما فيلم كوتاهي است كه به همراه تصوير 20 تن شمش طلا در سايت مشهور و پر بيننده «يوتيوب» موجود است. رسانه‌هاي ترك خلاف تكذيب دولتي‌ها اما از كنكاش خبري خود نكاسته‌اند.
خروج سرمايه چون نوشيدن آب
كارشناسان اقتصاد بر اين باورند كه اين ميزان سرمايه نمي‌تواند از سيستم بانكي ايران خارج شده باشد چراكه برداشت 5/18 ميليارد دلار چه به صورت پشتوانه و چه در قالب وجه نقد، شوك مهيبي را به اقتصاد ايران وارد مي‌كند. همچنين با توجه به روابط بانكي مطلوب ميان دو كشور، نقل و انتقال سرمايه به صورت حواله خارجي راه معقول و عرف است و نيازي به استفاده از مرز زميني نيست. با اين همه برخي ديگر از كارشناسان ضمن تاييد اينكه سرمايه خارج شده در سيستم بانكي كشور جريان نداشته است، نكته مهم ديگري را اشاره مي‌كنند. اين موضوع كه 7 ميليارد و 500 ميليون دلار رقمي نيست كه در بازار ارز توسط شخصي كه خود را بازرگان مي‌نامد قابل تهيه باشد همچنان افكار را به خود وا داشته است.
تلويزيون غير دولتي D اگر چه بمب خبري خود را دير به ميدان آورد اما ايرانيان در اقصي نقاط جهان خواهان روشن شدن ماجرا هستند. حوادث سياسي پس از 22 خرداد اگر يك طرف ترازوي اخبار جاري باشد به نظر مي‌رسد مردم به كفه ديگر يعني اقتصاد همچنان توجه نشان مي‌دهند حتي اگر دو كشور همسايه، جا به جايي 18 ميليارد و 500 ميليون دلار را انكار كنند.

به نقل از اعتماد ملی ـ سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۸۸
علي خردپير

هيجده ميليارد دلار و نيم با کاميون از ايران به ترکيه

واکنش ها به توقیف محموله 18.5 میلیون دلاری ایران

خدای بزرگ ترکیه ایرانی است؟

بهرام رفیعی
درحالی که در روزهای اخیر خبر انتقال 18.5 میلیارد دلار وجه نقد و شمش طلای متعلق به یک ایرانی به کشورترکیه و توقیف این محموله، واکنش های فراوانی را در میان مقامات ایرانی و ترک پدید آورده و منجر به تکذیب های پی در پی مقامات این دوکشور شده، این موضوع همچنان یکی از خبرهای مورد توجه افکار عمومی و رسانه های ایران و ترکیه است.

در تازه ترین واکنش ها به این موضوع وزارت اطلاعات که این روزها پس از برکناری غلامحسین محسنی اژه ای تحت سرپرستی محمود احمدی نژاد اداره می شود، با صدور اطلاعیه ای خبر انتقال مبلغ 18.5 میلیارد دلار پول و طلا به کشور ترکیه را تکذیب کرد.

وزارت اطلاعات در اطلاعیه خود همچنین نوشت: “متعاقب انتشار اخباری مبنی بر خروج 18.5 میلیارد دلار وجه نقد و طلا از کشور به ترکیه، تمامی مسببین انتشار این اخبار کذب و غیر واقعی شناسایی و توضیحات لازم از آنان اخذ شده و به زودی به مرجع قضایی معرفی خواهند شد.”

این واکنش وزارت اطلاعات درحالی است که در روزهای گذشته برخی از مقامات گمرک ایران در عین تکذیب این موضوع، خروج این حجم سرمایه از کشور را غیر ممکن ندانسته اند.

در همین ارتباط آقای افقهی معاون سازمان توسعه تجارت درباره اینکه “امکان خروج این مقدار طلا از کشور وجود دارد” گفته است: “ما هیچ منعی برای صادرات طلا نداریم.”

همچنین پرهام معاون امور بین‌الملل گمرك درهمین ارتباط به خبرگزاری ایسنا اعلام کرد که “تا به حال من در عمرم در گمرك ندیدم كه یك تن طلا صادر شود، چه برسد به این میزانی كه اعلام شده بود. مگر اینكه اینچنین چیزی در سطح بین‌الملل باشد یا اینكه رییس جمهوری دستور آن را بدهد.”
پس از اظهارات این دو مدیر گمرک جمهوری اسلامی ایران، محمد بهبودی آهنی، سخنگوی گمرك ایران با صدور بیانیه ای خبر خروج این سرمایه عظیم از کشور را تکذیب و اعلام کرد: “بعد از بررسی‌های انجام شده توسط گمرك ایران درخصوص این موضوع، مشخص شد ادعای مطرح شده تحت عنوان انتقال 18.5 میلیارد پول و طلا به خارج از كشور صحت ندارد. ”

با این وجود اما انتشار خبرهای مختلف در رسانه های داخلی و خارجی و همچنین اصرار وکیل مدافع ترک تاجر ایرانی که گفته می شود صاحب این سرمایه هنگفت است موجب شده تا تردیدها در این باره ادامه یافته و حتی مجلس را نیز وارد این ماجرا کند.

در همین ارتباط کاظم دلخوش، نایب رییس کمسیون اقتصادی مجلس و محمدرضا خباز از دیگر اعضای این کمسیون ضمن عدم تکذیب یا تایید این خبر اعلام کردند که “با توجه به مراسم تحلیف رییس‌جمهوری، پیگیری‌های مجلس در این باره به بعد از چهارشنبه موکول می‌شود”.

اصل ماجرا در ترکیه رسانه ای شد

ماجرای انتقال سرمایه هنگفت 18.5 میلیارد دلاری بعد از آن رسانه ای شد که یک شبکه تلویزیونی ترک با تهیه گزارشی اعلام کرد وکیل یک تاجر ایرانی با هویت “حسن صفاریان نسب” خواستار رفع توقیف سرمایه موکل ایرانی خود از سوی دولت و گمرک ترکیه شده است.

سنول اوزل، وکیل ترک این تاجر ایرانی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی “D” ترکیه همچنین اعلام کرد: “صفاریان نسب این مقدار پول و طلا را از طرق قانونی به ترکیه منتقل کرده و هفتم اکتبر ۲۰۰۸ تحویل گمرک آنکارا داده است”

این وکیل ترک با اشاره به اینکه این سرمایه هنگفت بصورت ترانزیت و زمینی به این کشور منتقل شده، گفته بود: “کانتینر مربوطه حاوی 7.5 میلیارد دلار پول و 11 میلیارد دلار شمش طلا بوده است.”

این وکیل ترک در گفت و گوی خود همچنین تاکید کرده بود که “صفاریان نسب در آینده نزدیک برای گفت وگو با مقام های ترک به آنکارا سفر خواهد کرد.”

هرچند پس از رسانه ای شدن این مساله و تاکنون خبری از حضور این تاجر ایرانی در ترکیه منتشر نشده، مقامات ایرانی بدون توضیحی درباره اینکه آیا چنین شخصی وجود خارجی دارد یا نه، تنها همانند مقامات ترک به تکذیب خبر پرداخته اند.

پس از انتشار این خبر در شبکه های دیگر تلویزیون ترکیه و حتی مطبوعات این کشور دورموش ییلماز، رییس بانک مرکزی ترکیه در گفت و گویی با روزنامه وطن ترکیه بدون ارایه توضیحی تنها این خبر را تکذیب کرد.

با این حال اما اصرار وکیل ترک بر ادعایش در باره توقیف این محموله وجه نقد و طلا توسط اداره گمرک ترکیه و اینکه هم اکنون این محموله در خزانه اداره گمرک آنکارا نگهداری می شود، موجب شد تا همچنان این موضوع برای رسانه های دو کشور لاینحل و محتمل باقی بماند.

از سوی دیگر تکذیب مقامات ایرانی و ترک درحالی است که در ماه های پایانی سال میلادی گذشته رجب طیب اردوغان در مراسم روز شکرگزاری درمیان مردم و هوادارانش دقیقا به همین مبلغ محموله کشف شده اشاره و اعلام کرده بود که “خدای ترکیه بزرگ است و در این شرایط بحران اقتصاد جهانی، خداوند 18.5 میلیارد دلار را به اقتصاد این کشور تزریق کرده است.”

هرچند نخست وزیر ترکیه به اینکه این مبلغ از کجا و به چه صورت به اقتصاد این کشور تزریق شده نکرده بود، اما اکنون که موضوع توقیف محموله پول و طلای ایران در این کشور رسانه ای شده، بسیاری بر این باورند که منظور نخست وزیر ترکیه همین محموله بوده است.

کشف وتوقیف محموله های ایرانی

خبر انتقال و کشف محموله ی حاوی 18.5 میلیارد دلار طلا و وجه نقد درحالی در رسانه های داخلی و خارجی منتشر و با تکذیب مقامات همراه شده است که پیش از این نیز اخباری در موردکشف و توقیف محموله های مختلف اعم از پول، اسلحه و قطعات و مواد مختلف برای ساخت تسلیحات هسته ای متعلق به دولت ایران در کشورهای همسایه و رسانه های بین المللی منتشر و همین مساله نیز موجب افزایش تردید ها در مورد اخیر شده است.

دوسال پیش مقام های کشور ترکیه اعلام کردند که ایران از طریق خط سراسری قطار آن کشور به سوریه سلاح و مهمات می​فرستد. مسولان امنیتی این کشور در این باره اعلام کرده بودند که “در پی خروج یک قطار ایرانی از ریل و آشکار شدن اسلحه و مهمات توانسته اند این موضوع را کشف و این محموله را توقیف کنند.”

همیچنین در خبر دیگری مقامات کشور آذربایجان سال گذشته اعلام کردند محموله ی یک قطار که متعلق به ایران است را توقیف کرده اند. مقامات این کشور اعلام کرده بودند که “در این قطار محموله ای حاوی عایق های گرمایی که برای ساخت نیروگاه های اتمی به کار برده می شود بوده و ورود و خروج این محموله نیاز به اجازه مقامات دولت این کشور را داشته اما دولت ایران از گرفتن چنین مجوزی خودداری کرده است.”

در کنار این اخبار انتشار برخی اخبار غیر رسمی درباره انتقال وجوه نقد و کمک های مالی دولت ایران به حزب الله لبنان در سال های اخیر نیزاز جمله مواردی است که موضوع توقیف محموله ایرانی حاوی پول و طلا را در کانون توجهات قرار داده است.

با این همه برای رسانه ها و افکار عمومی در مورد انتقال سرمایه 18.5 میلیارد دلاری به ترکیه که گفته می شود متعلق به یک تاجر ایرانی است همچنان پرسش های فراوانی مطرح است و بسیاری در انتظارند تا ببینند آیا خدای مورد اشاره رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه دولت در واقع جمهوری اسلامی است یا نه.

به نقل از روز ـ چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۸۸ ـ 04.08.2009

نظرات غیر فعال است.

-->