دادگاه شیوا نظر آهاری روز ۱۳ شهریور در شرایطی برگزار شد که در روزهای گذشته، رسانه ها از تجمع‌های اعتراضی در سایر نقاط جهان خبر داده‌اند و شماری از مراجع نهادهای بین‌المللی مانند اتحادیه اروپا خواهان آزادی او شده‌اند. صبح امروز، شنبه سیزدهم شهریور ماه، آخرين جلسه رسيدگي به اتهامات شيوا نظر آهاري، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به رياست قاضي پيرعباسي برگزار و اتهام محاربه به وی تفهیم گردید .  

محمد شريف وکیل مدافع شیوا نظرآهاری با بيان اينكه لايحه دفاعي به دادگاه تسليم و دفاعيات شفاهي نيز توسط شیوا نظر آهاری و وكلاي پرونده انجام شد، می‌گوید: «پس از ختم دفاعيات، آخرين دفاع اخذ و ختم دادرسي اعلام شد . منتظر صدور حكم هستيم و به فرجام پرونده نيز بدبين نيستم.»
اتهامات محاربه موضوع ماده ۱۸۶، اجتماع و تباني جهت ارتكاب جرم موضوع ماده ۶۱۰، تبليغ عليه نظام موضوع ماده ۵۰۰ و اخلال در نظم عمومي موضوع ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامي به شیوا نظر آهاری تفهيم شد.

با نزدیک شدن به روز برگزاری دادگاه شیوا نظر آهاری به پیشنهاد کمپین حمایت از وی و نمایندگان کمیته‌گزارشگران حقوق بشر تجمع‌های گسترده‌ای در کشورهای مختلف در حمایت از او و محکوم کردن اتهام “محاربه” در دستگاه قضایی ایران برگزار شد.

تجمع‌های اعتراضی در کشورهای مختلف

به دعوت کمپین حمایت از شیوا نظر آهاری و کمیته‌گزارشگران حقوق بشر در دو روز قبل از قرار دادگاه وی در نقاط مختلف دنیا تجمع‌های اعتراضی برگزار شد. به پیشنهاد برگزار کنندگان تجمع‌ها، شرکت کنندگان با نگه‌داشتن ماسک چهره شیوا نظر آهاری در مقابل صورت خود اعلام کردند همه شیوا نظر آهاری هستند.

در پاریس روز جمعه (۳ سپتامبر) جمعی از فعالان، روزنامه نگاران و ایرانیان مقیم فرانسه با گردهمایی در میدان حقوق بشر این شهر اعتراض خود را نسبت به اتهام محاربه شیوا نظر آهاری اعلام کرده و خواستار آزادی بی‌قید و شرط وی شدند.

حضور نمایندگان احزاب مختلف سیاسی، حقوق بشر و زنان کشور فرانسه در این مراسم چشم‌گیر بود.

در لندن و برلین، پنجشنبه گذشته (۲ سپتامبر) ده‌ها تن از فعالان و ایرانیان مقیم این کشور در هاید پارک و روبروی سفارت ایران تجمع کرده و اتهامات وارده بر شیوا نظرآهاری را بی‌اساس خوانده بودند. معترضان در برلین، بیانیه‌ای با ۳۳۷۰ امضای جمع شده برای آزادی نظر آهاری را تحویل سفارت ایران دادند.

ایرانیان مقیم ایرلند،‌لس‌آنجلس،‌ایتالیا نیز تجمع‌های اعتراضی برگزار کرده‌اند؛ در فرانکفورت ده‌ها تن از شهروندان مقیم این شهر با تجمع در مقابل کنسولگری ایران به اعتراض ایستادند. در وین، حامیان مادران پارک لاله به همراه جمعی از ایرانیان مقیم اتریش با در دست داشتن تصاویر شیوا و دیگر زندانیان سیاسی، خواستار آزادی وی و دیگر زندانیان شدند.

مواضع نهادهای بین‌المللی

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌خود در حمایت از شیوا نظرآهاری با ابراز نگرانی از مجازات اتهام محاربه که به وی نسبت داده شده است خواستار آزادی بی‌قید و شرط و رفع تمامی اتهامات وارده به وی شده بود زیرا از نظر این سازمان، نظرآهاری یک زندانی عقیدتی است که به خاطر فعالیت‌های مسالمت‌آمیز حقوق بشری در زندان است.

در بیانیه‌سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز آمده بود که زندانی‌کردن شیوا نظرآهاری پیش از محاکمه رسمی به معنای نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی و قوانین بین‌المللی است و در ادامه از قوه قضائیه خواست تا شیوا نظر آهاری را از زندان آزاد کنند.

رئيس کميسيون حقوق بشر اروپا در پارلمان اين اتحاديه با صدور بيانيه‌ای به نام شيوا نظرآهاری، ازمسئولان ايرانی خواسته بود شيوا نظرآهاری را فوراً آزاد کنند. در این بیانیه نگرانی عميقی نسبت به گزارشی که در سايت دولتی “رجانيوز” متشرشده است با ادعای همکاری نظر آهاری با گروه تروريستی “مجاهدين خلق ايران”، همچنان باقی است.

کنگره اسلامی آمريکا جايزه‌ی موسوم به «مدافع پشت ميله‌ها» را به شيوا نظرآهاری اهدا کرد، دبیر کنگره اسلامی آمریکا در مراسم اهدای نمادین این جایزه به شیوا نظرآهاری گفت: «شیوا نمونه‌ای از یک وکیل شجاع برای حقوق بشر و زنی نمونه در منطقه خاورمیانه است.»

دو دیدگاه در حمایت از شیوا

پس از ابراز نگرانی خانواده ‌شیوا نظر آهاری و وکیل وی محمد شریف، دو دیدگاه در حمایت از وی در رسانه ها مطرح شده است.

گروه اول معتقدند بدون عنوان کردن اتهام شیوا نظر آهاری مبنی بر “همکاری با سازمان مجاهدین خلق”‌و “محاربه”، بایستی تنها خواستار آزادی بی‌قید و شرط وی شد. خانواده‌نظر آهاری نیز از کنار هم قرار گرفتن “محاربه”‌و “مجازات” ابراز نگرانی کرده‌اند و از فعالان خواسته‌اند از پرداختن به این موضوع خودداری کنند.

در مقابل این گروه،‌عده‌دیگری معتقدند که ممکن است حاکمیت به منظور درس عبرت قراردادن شیوا نظر‌آهاری مجازات سنگینی را برای وی صادر کند، در نتیجه از نظر آنها باید به حاکمیت نشان داد که مردم،‌فعالان و نهادهای بین‌المللی به هیچ‌وجه این اقدام و مجازات را برای وی نخواهند پذیرفت.

شیوا نظر آهاری موسس و دبیر سابق کمیته گزارشگران بدون مرز است. وی را عضو کمپین یک میلیون امضا، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس نیز می‌شناسند. پس از آغاز جنبش اعتراضی در ایران که با انتخابات سال گذشته این کشور آغاز شد شیوا نظرآهاری برای بار اول در تاریخ مرداد ماه ۱۳۸8، در جریان تجمع خانواده‌های زندانیان سیاسی در مقابل سازمان ملل بازداشت شد. او پس از گذراندن 102 روز بازداشت موقت با وثیقه‌ی 200 میلیون تومانی آزاد شد.

وی بار دیگر زمانی که برای شرکت در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله منتظری عازم شهر قم بود بازداشت شد و این بار به محاربه محکوم شد که مجازات آن در قوانین ایران اعدام است.

آیدا قجر

تحریریه: فرید وحیدی

به نقل از دویچه وله / رادیو آلمان

نظرات غیر فعال است.

-->